Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 495
Oral Çalışlar TÜM KÖŞE YAZILARI

Kahvede nargile içen Osmanlı kadınları...

29.07.2014

Semih Mümtaz S'nin "Tarihimizde Hayal Olmuş Hakikatler" kitabını bayramda elimden düşüremedim. Buyrun bu çok beğendim kitaptan sizler için seçtiğim birkaç bölüm...

Başbuğ'dan "Ergenekon" ve "Dink cinayeti" saptamaları

28.07.2014

Şunu artık daha net söyleyebiliyoruz: Şemdinli olayı, bir Ergenekon eylemidir. Cumhuriyet bombalanması da Danıştay cinayeti de Hrant Dink cinayeti de. Ancak, Dink cinayetindeki bir başka aktörün rolü bu değerlendirmenin bir parçası. Nedir bu devredeki diğer aktör?

Hamas lideri Meşal'i de zehirlemişlerdi...

26.07.2014

Filistin sorununun, bir kez daha, bir "çözüm boyutu"na doğru zorlandığı ortada. İnkar ve imha politikası sonuç vermiyor. Türkiye, açık ve net bir şekilde haksızlığa karşı, mazlumun yanında saf tutuyor.

Cemaat'in geleceği üzerine varsayımlar...

25.07.2014

Cemaat'in geleceği üzerinden Türkiye'nin geleceğine ilişkin değişik öngörüler geliştirebiliriz. Ancak kesin olan şu: Hiçbir iktidar, devletin en temel kurumlarında kendi içinde örgütlü ve başka bir yerden talimat aldığı anlaşılan bir yapıyı kabul edemez. Bu nedenle bu operasyonlar devam edecek.

En iyisi, Gazze'de askeri darbe yapın

22.07.2014

Muhtemelen, Netanyahu; bir halkın bunca eziyetin ardından, daha makul bir siyaset izlemesinin mümkün olmayacağını düşünüyor. Filistinliler'i daha azılı şiddete sevk edebileceğini hesaplıyor. Peki bu olmazsa ne yapacak?

'Paralel yapı' soruşturmasında Dink davası...

21.07.2014

Hükümet ve "paralel yapı"nın geçmişte işbirliği yapmış olması; ortaya çıkabilecek yeni bilgileri, yeni imkanları görmezden gelmeye gerekçe olamaz. Yargıya egemen "paralel yapı"nın tasfiyesi; yalnızca hükümetin değil, adalet isteyen herkesin meselesidir.

Damarlarımızdaki "asil kan" harekete geçti...

19.07.2014

"Paradoksal" diyebileceğimiz bir tablo söz konusu: Bazı "İslamcı" çevreler Yahudi düşmanlığına eğilim gösterirken; ulusalcıların bir kesimi de, Suriyeli mültecilere ve Araplara dair, benzer yoğunlukta bir tepkisellik içinde.

Abdullah Gül faktörü...

18.07.2014

Abdullah Gül, gerçekçi bir siyasetçi. Türkiye'nin bugünkü koşullarında, muhafazakar cephede; "AK Parti'ye alternatif" bir partinin şansının olmayacağını bilecek kadar tecrübesi bulunuyor.

Oral Çalışlar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.