Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 528
Oral Çalışlar TÜM KÖŞE YAZILARI

"Çözüm süreci"ni orasından burasından çekiştirmeyin...

30.09.2014

Kürtler de, Türkler de; barışa sarıldılar. Her iki tarafta da, barışı hayata geçiren siyasi liderlere destek var: Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yüzde 52, artı yüzde 10'luk oy oranları; halktaki büyük desteği, bir kez daha kanıtladı.

Türkiye savaşa girse mi, girmese mi memnun olacaksınız?

29.09.2014

Dünün savaş tezkerecileri bugün de savaş çağrısı yapmaktan geri durmuyorlar. Ancak, bataklığın içine girince ABD gibi çekip gitmek mümkün değil. Savaş Türkiye'yi toptan içine çekebilir.

Türkiye PYD'yi tanımalı

27.09.2014

Her iki tarafın da; hızla dillerini değiştirip, yeni pozisyonlarını netleştirmeleri gerekiyor. Türkiye, Kürtlere sınırlarını açarak; önemli bir iyi niyet girişiminde bulundu. Ancak bunun yeterli olmadığı görülüyor. PYD'ye yönelik "tanımama tutumu"nun da sonlanması gerekiyor.

Kobani direnişi bir dönüm noktası

26.09.2014

Suriye Kürdistanı'ndaki Kürtler ile, Türkiyeli Kürtler; çok içiçeler, kader bağıyla birbirlerine bağlılar. Çözüm ve dönüşüm fotoğrafını, onlardan bağımsız değerlendirmek imkansız.

"ABD Erdoğan'ı bitirir" beklentisi...

23.09.2014

Türkiye'de; Batı'ya değişik platformlarda itiraz eden, İsrail konusundaki çifte standarda karşı koyan, İslamofobi üzerinden oluşturulan din algısını kabul etmeyen bir iktidar var. Bazen öfkeli ve itici, bazen makul bir dil kullanan bu iktidarın, toplumun desteğini aldığını gören Batı'nın; "yeni bir ...

Neden pazarlığa taktınız?

22.09.2014

Diplomasi denen işin özü, pazarlık yapmak ve karşılıklı ödünler vererek bir uzlaşmaya varmaktır. Rehineler kurtarıldığına göre; demek ki, Türkiye de bazı adımlar attı. Buradan "felaket senaryosu" üretmenin alemi yok.

Obama'ya soruyorum: Saddam mı, IŞİD mi?

20.09.2014

IŞİD şimdi Türkiye sınırlarında. ABD merkezli ve Türkiye'de muhalefet destekli yayınlar, sanki "IŞİD'ı Türkiye yaratmış" gibi bir hava yayıyorlar. Dün ABD'nin Irak'ı işgalini savunan yazarlar; son dönemde de, ABD merkezli yayınların peşinde analizler yapıyorlar.

Zorunlu Sünnilik dersleri

19.09.2014

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı, temel bir insan hakları ihlaline dikkat çekiyor: Hiç kimse, devlet tarafından, bir inancı benimsenmeye zorlanamaz.

Oral Çalışlar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.