Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 541
Oral Çalışlar TÜM KÖŞE YAZILARI

"63 akılsız"dan biri de benim...

25.10.2014

Akil insanlar ne yapsalardı? "Ey Kürtler! Bu hükümete güvenilmez. Haydi silah başına!" mı deseydiler? "Başka çözüm olanakları var. Siz o yolu bırakın gelin şu çözüm yolunda birleşin" mi deseydiler?

Kılıçdaroğlu'nun hamlesine hükümet el vermeli

24.10.2014

Şurası bir gerçek ki, 6-7 Ekim kırılmasına, Kandil'den PKK yöneticilerinin "süreç bitti" şeklindeki açıklamalarına rağmen; barış konusundaki toplumsal mutabakat sürüyor. İki yıla yakın zamandır süren çatışmasızlık ortamı; toplumu rahatlattı, gerginliği azalttı, doğu ile batısı arasındaki uçurum azal...

Dolmabahçe'den izlenimler...

20.10.2014

Şimdi yapılacak olan, Abdullah Öcalan'ın devreye daha aktif olarak gireceği bir durum yaratılması ve yol haritasının devreye sokulması. Öcalan'ın, görüşlerini kamuoyuyla aracısız paylaşabileceği imkanların yaratılması.

90'lara dönüş sinyalleri mi?

18.10.2014

1990'lardan bu yana, köprülerin altında çok sular aktı. Kürtler eski Kürtler değil, devlet eski devlet değil. Kürt siyasi hareketi; 100'den fazla yerleşim merkezinde, yerel iktidarları elinde tutuyor. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, oyların yarısından fazlasını alıyor. Kürtler, siyasi mü...

Kara gözlükle bakınca...

17.10.2014

Çözüm süreci kendimizi değiştirmek için tarihi bir fırsat. Toplumsal kamplaşmanın yerine, uzlaşmayı koymak için bir imkan. Çünkü, Kürt kimliğini tanıma temelinde yapılacak değişiklikler, devletin bütün kodlarını değiştirici bir etki yapabilir.

Kıvanç Tatlıtuğ'un isyanı...

14.10.2014

Kıvanç Tatlıtuğ'un hakkında çıkan bir yalan haber yaşadığımız dönemin ruhunu yansıtıyor. Hoşlanmadığın, ya da rakip gördüğün kişiyi itibarsızlaştırmak için yalan haber üretmek, son dönemde çok moda oldu.

Öcalan'ın gücü

13.10.2014

Abdullah Öcalan, PKK'nın kurulduğu gündenbu yana, bu "hareket"in önderi. Yakalandığında onun bittiğini söyleyen çok oldu. Mahkemedeki açıklamaları nedeniyle de özellikle "Türk solu"ndan "teslim olduğu" yönünde değerlendirmeler geldi. Zaman, bu değerlendirmelerin hiçbirisini doğrulamadı.

Mutsuz yazarların felaket beklentisi

11.10.2014

Bir kesim yazar-çizere bakıyorum, gelişmelerden sanki gizli bir memnuniyet duyuyorlar. Türkiye'nin içinden geçtiği sarsıntıları, "biz demiştik" ruh haliyle karşılayabiliyorlar.

Oral Çalışlar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.