Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 594
Oral Çalışlar TÜM KÖŞE YAZILARI

"Eşref Bitlis'i şehit ettiler": Kimler?

26.01.2015

Başbakan Davutoğlu, Orgeneral Eşref Bitlis'in "şehit edildiği"ni söyledi. Bu devletin en yetkili makamlarından birisinin resmi tespiti olarak anlam taşıyor. Yani devlet diyor ki, Eşref Bitlis bir suikasta kurban gitti. Bugüne kadar bu olay aydınlanmış değildi. Belli ki Başbakan elindeki bilgilere ve...

Pir Feyzullah Efendi asıldı mı?

24.01.2015

Hamdullah Çelebi olarak da bilinen bu Alevi Pir'i; Osmanlı mahkemesinde yaptığı dik başlı, inançlarının arkasında duran ve Osmanlı zulmünü eleştiren savunmasıyla ünlüdür. Geçen hafta hikayesini yazmıştım. Gelin bu hafta da Hamdullah Efendi'nin babası Feyzullah Efendi'nin hikayesini dinleyelim.

Ergenekon Davası ve Cemaat

23.01.2015

Ergenekon davaları ağır yanlışlarına rağmen, vesayetin bitirilmesi ve bir eşiğin aşılması bakımından önemli bir sonuç yarattı. Tartışılması gereken bir çok olumsuzluğa rağmen, askerin siyasete karışamayacak noktaya gelmesi bir tarihi değişimin ifadesidir.

Cizre, Apo'yu dinlemiyor mu?

20.01.2015

Hatip Dicle'nin, Abdullah Öcalan'ın mesajını Cizrelilere aktarmasının ardından, bir çocuğun daha öldürülmesi; ciddi soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Amasya'da Pir Hamdullah Efendi'nin türbesinde

19.01.2015

Ne olursa olsun, şu bir gerçek: Aleviler, son yıllarda, kimlik talepleriyle, etkili bir muhalefet yürütüyorlar. Devletin, kendilerine yönelik tavır ve duruşunu, değiştirmeyi hedefliyorlar... Alevilerin özgürlük talepleri, ülkemizin demokratikleşmesi yolundaki potansiyel güçlerden birisi olmaya devam...

Hrant şüphelisini Cizre'ye müdür yapmak...

17.01.2015

Hakkında cinayetle ilgili ciddi şüpheler bulunan ve hala tutuklanması söz konusu olabilen bir emniyet görevlisi, bu iddialara rağmen Cizre gibi kritik bir ilçeye nasıl oluyor da emniyet müdürü olarak atanabiliyordu. Bu son olay, devlet egemen olan anlayışın, Dink cinayeti ve devlet içindeki yapılanm...

İkili kıskaç: Batı düşmanlığı/İslam düşmanlığı

16.01.2015

Bir medeniyetler çatışmasından söz edemesek bile, bir zihniyet karmaşasından söz edebiliriz. Hem Batı, hem İslam dünyası, kendi içinde değer çatışması ve arayış yaşıyor. Belki de, bu iç çatışmalar, iki medeniyet arasındaki gerilimden daha yoğun.

Charlie, 11 Eylül'e benzemiyor

13.01.2015

Charlie Hebdo saldırısı, Batı'yı her anlamda "kalbinden" vurdu. Tehlike, yakınlığını, farklı bir boyutta hissettirdi. Bu saldırının, başka saldırıların da habercisi olabileceği, düşünülüyor.

"İyi Müslüman", "kötü Müslüman"

12.01.2015

İslam'ın "ılımlısı"nı geliştirme girişimleri de, Müslümanları kategorize etme arayışları da, bir işe yaramadı, yaramıyor.

"3 Fransız terörist öldürüldü"

10.01.2015

Türkiye'de "dinci katiller", "İslamcı faşistler" tanımlamaları öne çıkarken, Fransa yönetiminin öldürülen teröristler için "3 Fransız" demesi ve saldırıyı müslümanlara ve İslamiyet'e mal etmeden açıklaması, anlamlı ve dikkat çekici.

Hebdo'ya saldırı önlenemez miydi...

09.01.2015

Tehdit altındaki bir dergiye, Paris'in merkezinde, iki kişi ellerinde kalaşnikoflarla geliyor, toplantının saatini ve gününü bildikleri anlaşılıyor, katliama girişip, ellerini kollarını sallayarak kaçıyorlar. Çok profesyonel olarak işledikleri cinayetlerin ardından amatörce kimliklerini arabada unut...

"Öteki yüzde 50" efsanesi

06.01.2015

Türkiye, "tam ortasından iki kampa ayrılmış" değil. Siyasi veriler, en azından üç siyasi kutup olduğunu gösteriyor.

Muhafazakâr erkeğin kadın takıntısı

05.01.2015

Türkiye'nin "muhafazakar"ları; siyasi statükoya, ayrımcılığa karşı çıktıklarını, eşitlik ve demokrasiyi savunduklarını söylüyorlar. Onların bu söylemlerini, samimi bulabilir veya bulmayabilirsiniz. Ancak şu açık: Konu kadın olduğunda, bütün yaldızlar dökülüyor.

Çözüm süreci'nden "öteki Kürtler"e

03.01.2015

Silahsızlanma sonrası asıl kritik mesele olarak gündemdeki konu ise, "Kürtlerin kendilerini nasıl yöneteceği"...

Kürtler, Cemaat, Yüce Divan ve 2015 tahminleri

02.01.2015

2015'te, hükümeti bekleyen ilk zorluk, yolsuzluk soruşturması. Dört bakanla ilgili "Soruşturma Komisyonu" kararı, Meclis'in önüne gelecek. Ciddi bir taktik savaşına tanık olabiliriz.

"Paralel Yapı" nereye kadar?

30.12.2014

Cemaat, uzun yıllar boyunca, AK Parti'yle ittifak içinde büyüdü. Cemaat'in dayandığı taban; çeşitli kökensel farklılıklara rağmen, öz itibariyle, "AK Parti geleneği" ile paralel bir taban. Ancak, şu noktada, o "sosyoloji" ile, o "taban" ile olan ilişkiler, büyük ölçüde altüst olmuş durumda.

Ecevit'in babası, Cavit beyin idamında...

29.12.2014

Hala yüzleşemediğimiz bir tarihten söz ediyoruz. Ulucanlar Cezaevi'nin müzeye dönüştürülmesi, bir yüzleşme adımı olarak da görülebilir. "Biz insanlarımıza bunları yapmıştık" diyoruz açıkça.

16 yaşındaki tutuklu çocukla, yeni Anayasa

27.12.2014

Türkiye'nin adelet sistemi sorunlu. O savcının kanunları zorlayarak ve ihlal ederek böyle bir işe kalkışması, tabii ki tek başına o savcının özel tercihleriyle açıklanamaz.

Mandela, bahane arayanları dinleseydi...

26.12.2014

CHP ve MHP'nin yanısıra; çözüm sürecine, 'daha karışık' bir dille karşı çıkan bir 'üçüncü eğilim' de var. Çatışma döneminde esas olarak Kürtlerin yanında saf tutan bu kesimler; şimdi çözüme karşı çıkanlarla benzer bir dil kullanmaya başladılar.

Çözüm süreciyle içki yasağı

23.12.2014

Çözüm süreci gibi çok derin ve anlamlı bir konuda büyük atılımlara hazırlanan bir siyasi ekibin; böylesine gündelik konularda, yasakçı zihniyetin peşinde koşmasını; anlamak, kabul etmek mümkün değil.

Oral Çalışlar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.