Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 544
Oral Çalışlar TÜM KÖŞE YAZILARI

Bu nasıl çağrı: "Seküler güçler görev başına!"

31.10.2014

AK Parti'nin IŞİD'le işbirliği içinde olduğu, hatta IŞİD'in bizzat Erdoğan tarafından yaratıldığı kanaatinin üzerinden, yeni bir tahlil ortaklığı oluşuyor. Aysel Tuğluk'un çağrısı bu bakımdan dikkat çekici...

Müzakere dışında bir yol yok

28.10.2014

Türkiye, Kuzey Irak'taki Kürtlerle iyi geçinirken, PKK'yi hala tehdit olarak algılaması; çözüm süreci açısından bir çelişki. Şunu görmek önemli: Türkiye'nin bölgedeki tüm Kürtlerle olan ilişkilerini, kendi Kürtleriyle olan ilişkisi yönlendirecek.

Çatışma tırmanıyor, çünkü...

27.10.2014

Kandil, neden tutumunu sertleştirmeyi ve çatışmayı tırmandırmayı tercih ediyor? 30 yıl savaşmış ve savaşmaya endekslenmiş bir örgütün; barışçı bir düzene geçmesi, görüldüğü kadarıyla zor olacak. Bir "geçiş krizi" yaşanacağını tahmin etmek zor değil.

"63 akılsız"dan biri de benim...

25.10.2014

Akil insanlar ne yapsalardı? "Ey Kürtler! Bu hükümete güvenilmez. Haydi silah başına!" mı deseydiler? "Başka çözüm olanakları var. Siz o yolu bırakın gelin şu çözüm yolunda birleşin" mi deseydiler?

Kılıçdaroğlu'nun hamlesine hükümet el vermeli

24.10.2014

Şurası bir gerçek ki, 6-7 Ekim kırılmasına, Kandil'den PKK yöneticilerinin "süreç bitti" şeklindeki açıklamalarına rağmen; barış konusundaki toplumsal mutabakat sürüyor. İki yıla yakın zamandır süren çatışmasızlık ortamı; toplumu rahatlattı, gerginliği azalttı, doğu ile batısı arasındaki uçurum azal...

Dolmabahçe'den izlenimler...

20.10.2014

Şimdi yapılacak olan, Abdullah Öcalan'ın devreye daha aktif olarak gireceği bir durum yaratılması ve yol haritasının devreye sokulması. Öcalan'ın, görüşlerini kamuoyuyla aracısız paylaşabileceği imkanların yaratılması.

90'lara dönüş sinyalleri mi?

18.10.2014

1990'lardan bu yana, köprülerin altında çok sular aktı. Kürtler eski Kürtler değil, devlet eski devlet değil. Kürt siyasi hareketi; 100'den fazla yerleşim merkezinde, yerel iktidarları elinde tutuyor. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, oyların yarısından fazlasını alıyor. Kürtler, siyasi mü...

Kara gözlükle bakınca...

17.10.2014

Çözüm süreci kendimizi değiştirmek için tarihi bir fırsat. Toplumsal kamplaşmanın yerine, uzlaşmayı koymak için bir imkan. Çünkü, Kürt kimliğini tanıma temelinde yapılacak değişiklikler, devletin bütün kodlarını değiştirici bir etki yapabilir.

Oral Çalışlar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.