Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 538
Oral Çalışlar TÜM KÖŞE YAZILARI

90'lara dönüş sinyalleri mi?

18.10.2014

1990'lardan bu yana, köprülerin altında çok sular aktı. Kürtler eski Kürtler değil, devlet eski devlet değil. Kürt siyasi hareketi; 100'den fazla yerleşim merkezinde, yerel iktidarları elinde tutuyor. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, oyların yarısından fazlasını alıyor. Kürtler, siyasi mü...

Kara gözlükle bakınca...

17.10.2014

Çözüm süreci kendimizi değiştirmek için tarihi bir fırsat. Toplumsal kamplaşmanın yerine, uzlaşmayı koymak için bir imkan. Çünkü, Kürt kimliğini tanıma temelinde yapılacak değişiklikler, devletin bütün kodlarını değiştirici bir etki yapabilir.

Kıvanç Tatlıtuğ'un isyanı...

14.10.2014

Kıvanç Tatlıtuğ'un hakkında çıkan bir yalan haber yaşadığımız dönemin ruhunu yansıtıyor. Hoşlanmadığın, ya da rakip gördüğün kişiyi itibarsızlaştırmak için yalan haber üretmek, son dönemde çok moda oldu.

Öcalan'ın gücü

13.10.2014

Abdullah Öcalan, PKK'nın kurulduğu gündenbu yana, bu "hareket"in önderi. Yakalandığında onun bittiğini söyleyen çok oldu. Mahkemedeki açıklamaları nedeniyle de özellikle "Türk solu"ndan "teslim olduğu" yönünde değerlendirmeler geldi. Zaman, bu değerlendirmelerin hiçbirisini doğrulamadı.

Mutsuz yazarların felaket beklentisi

11.10.2014

Bir kesim yazar-çizere bakıyorum, gelişmelerden sanki gizli bir memnuniyet duyuyorlar. Türkiye'nin içinden geçtiği sarsıntıları, "biz demiştik" ruh haliyle karşılayabiliyorlar.

Hükümetin hataları, HDP'nin hataları

10.10.2014

Türkiye, bir günün içinde; son yılların en vahşi sokak gösterilerine sahne oldu. Tablonun bu hale gelmesinde; hükümetin de HDP'nin hatalarının olduğu açık. Tabii, şunu ekleyelim: Bizim "hata" dediğimiz şeylerin bazıları, "stratejik tercihler" olabilir.

Kobani düşse de düşmese de...

07.10.2014

Kürtler, kendi topraklarında, kendilerini yönetmek amacıyla gerçekleştirdikleri bir rejimi korumaya çalışıyorlar. Direnişleri haklı ve meşru bir zeminde sürüyor. Kendi vatanlarını savunuyorlar. Kobani askeri bakımdan düşse bile, o topraklar Kürtlerin toprağı.

Gerilla' ile 'hizmetçi'nin kavgası mı?

06.10.2014

Brezilya'da devlet başkanlığı için iki aday öne çıkıyor. Dilma Rousseff, Brezilya'nın şu andaki sosyalist devlet başkanı. Dilma, gençliğinde askeri diktatörlüğüne karşı şehir gerillası saflarında çarpışmış. Dilma'nın rakibi, büyük bir ihtimalle Marina Silva olacak. Silva, yoksul bir yerli Amazon ail...

Oral Çalışlar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.