Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 572
Oral Çalışlar TÜM KÖŞE YAZILARI

Tutuksuz yargılansınlar

19.12.2014

Yolsuzluklarla da elbette mücadele etmek zorundayız. Bu açıdan, kim ne yaptıysa, hesabını vermek zorunda. Ama "Cemaat'in yaptıklarını mazur görmek" ise, söz konusu olamaz.

Cemaate operasyonun anlamı ve sonuçları...

16.12.2014

Her şeye rağmen, buradan bir çıkış yolu bulabiliriz. Şimdi işin içinde seçmen var, halk var. Eskiye oranla daha oturmuş bir parlamenter sistem var. Bunlar olmasaydı, Cemaat; ülkeyi, cephedeki diğer aktörlerin de desteğiyle, daha fazla hırpalayabilirdi.

"Gazetecilik kimliği dışında bir şey yaptıysam..."

15.12.2014

"Devirmeci" girişimleri alt eden hükümetin, şimdi bir karşı hamleyle operasyona girişmesi sorunlu. Cemaat'in siyasi hayata müdahale biçimi nasıl yanlışsa; bu tür operasyonlarla rakiplerin yenilgiye uğratılması da, tartışmalı bir durum yaratıyor.

Şimdiki konumuz Osmanlı Arşivleri...

13.12.2014

Şimdi de Osmanlı arşivlerinin Kağıthane'deki nemli yerde çürümeye terk edildiğine dair bir tartışma başladı. Oysa bu haberi yapanlar azıcık araştırsa gerçek çok farklı çıkacaktı. Bakın arşivlere ne oldu?

Osmanlıca'yı neden yasakladılar?

12.12.2014

CHP'lilerin ve laikçi çevrelerin sözcülerinin, din derslerinden çok Osmanlıca'ya tepki göstermelerinin nedeninin, daha derinlerde olduğunu fark etmek zor değil.

Küfür ve hakaret etmeden...

09.12.2014

"Karşı tarafı anlamak", "farklı görüştekilerle empati kurmak" gibi iddialı kavramlardan bahsetmek ne kadar anlamlı? Bugünün koşullarında, insanların gerçekten "birbirini anlamak" gibi bir derdi var mı?

Yavuz Bingöl bahane...

08.12.2014

Yavuz Bingöl olayında tepki gösterenler; onun ne demek istediğini anlamaya dönük değil, buna meraklı da değil. O nedenle de, "Madem Başbakan ve Cumhurbaşkanı'yla iyi ilişkiler kuruyor, o zaman onun ipini çekmeliyiz" mekanizması, olağanüstü bir hızla, devreye sokulabiliyor.

Tan gazetesini yakıp yıkmışlardı...

06.12.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Yayıncılar Birliği, Tarih Vakfı'nın desteğiyle açılan ve Cağaloğlu Yokuşu'nun başında yer alan "Yokuşun Başı-Demokrasi Mücadelesinde Tan Gazetesi 1935-1945." sergisi 31 Mayıs 2015'e kadar devam edecek.

Alevilere ayrımcılık yapılıyor

05.12.2014

"Olumlu yönde gayretler gösteriliyor" izlenimini edinirken, tam tersi kararlarla yüzyüze geliyoruz. Cemevlerine ilişkin bir adım atılmasını beklerken; "zorunlu din dersi", birinci sınıfları da kapsayacak şekilde, alanını genişletiyor. Bir "karşı gayret"in gücünü hissetmemek mümkün değil.

"İki Rambo: Çar, Sultanla buluşuyor"

02.12.2014

Putin'in Ankara ziyareti Batı'da ilginin ötesinde, tepki görüyor. Batı medyası iki lideri hedef alan, onları despotlukla suçlayan, dışlayan bir ifade ile "yalnızlaşmış adamlar" yakıştırması yapıyor.

Pembe Pelerinli (aykırı) Prens: Zeki Müren

01.12.2014

Zeki Müren, yaşadığı döneme damgasını vurmuş çok özel bir sanatçıydı. Olağanüstü güzel sesi, sahne hakimiyeti, çok özel Türkçesiyle; farklı olduğunu hissettirir, birçok modaya öncülük ederdi.

Sayın Bahçeli! Dersim'i yaşayanlar biliyor

29.11.2014

Bahçeli, Seyit Rıza ile yakınlarına yapılan haksızlıklara ve acımasızlıklara değinmek bir yana, geçmişin günahlarını onaylayan bir tutum aldı. Dersimliler, Seyit Rıza'nın torunlarıdır. Bunu böyle bilir, böyle yaşarlar. Bahçeli'nin üslubunu, içlerine sindirmeleri mümkün değildir.

Sayın Bahçeli! Orası Tunceli değil, Dersim

28.11.2014

Bahçeli, Dersim'e çok önceden gitmeliydi. Gitseydi, belki de, orada Cumhuriyet döneminin en büyük katliamlarından birisinin yaşandığını çoktan anlamış olacaktı. Tabii, bu gidişiyle de, bazı şeyleri fark edebilir, hissedebilir.

Valinin kötüsü Edirne'de, Kaymakamın iyisi Yüksekova'da

25.11.2014

Edirne valisi kötü bürokrata bir örnek. Aynı günlerde ülkemizin en sıkıntılı bölgelerinden birisinde ise başka bir bürokrat, halkın sempatisini kazanıyor. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden söz ediyorum.

Dersimliler: "Konuşma güzeldi ama..."

24.11.2014

Dersim ziyareti bir kez daha gösterdi ki, Alevilerin AK Parti iktidarlarıyla barışmasının hala ciddi zorlukları var.

Biden çantasındaki güvercin...

22.11.2014

Irak'taki merkezi yönetimle, Kürt Özerk bölgesi yönetimi arasında; geçtiğimiz günlerde, çok da üzerinde durulmayan bir uzlaşma sağlandı. Bu uzlaşmaya göre; Bağdat, Kürt yönetimine 500 milyon dolar verdi; Kürt yönetimi de, günde 150 bin varil petrol göndermeye başladı

Zaaflarıyla çözüm süreci

21.11.2014

İki tarafın da, bir önceki döneme göre, "birbirinin sözüne daha güvenir" bir noktaya gelmeleri şart. Bu nedenle, "güven verici ortam yaratma hedefi", her zamankinden daha çok önem kazanmış bulunuyor.

Çözümde "mış" gibi yapma dönemi bitiyor...

18.11.2014

Kürt sorunu çözülürse, demokratik yollarla ve çoğulculuk esas alınarak çözülür: Devlet normalleştikçe, Kürt siyasi hareketi demokrasiyi içine sindirdikçe; daha emin adımlar mümkün olabilir.

Dersim katliamı: Bombalı uygarlık...

17.11.2014

Şeyh Said isyanından başlayıp, 1930 Ağır isyanıyla devam eden, Dersim katliamıyla iyice derinleşen "devlet terörü"nün; şöyle bir "temel mantığı" vardır: Türkiye'yi "medenileştirmek" ve tek tip bir ulus yaratmak. Bir tür otoriter modernleşme projesi olan bu projenin; ilhamını, Fransız İhtilali'nden a...

Çözüm süreci neden bozuluyor, neden düzeliyor?

15.11.2014

Şurası bir gerçek ki; çözüm süreci, başladığı yerde değil. Başlangıçta, Kürt siyasi hareketi, "müzakarelerin resmi muhatabı olmayı", asıl hedef olarak önüne koymuştu. Şimdi o aşamalar geçildi. Öcalan, meşru bir muhatap haline dönüştü. Müzakere aşamasına geçildi ve "yol haritası", artık bir gerçeklik...

Oral Çalışlar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.