Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Fehim Taştekin

Fehim Taştekin

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 237
Fehim Taştekin TÜM KÖŞE YAZILARI

Mekong'daki cambaz Fırat ve Dicle için oynamaz!

26.11.2014

6 ülkeyi dolaşan Mekong nehri için kurulan MCR bir model olarak Türkiye'nin de önüne konuluyor. Peki, Mekong'u Ortadoğu'ya taşımak kolay mı?

Suya tutunanlar!

25.11.2014

Güneydoğu Asya'nın gerçek ejderhası Mekong Nehri bugünlerde çok dertli. 50 milyon insanı besleyen nehrin barış suyu olması için kurulan komisyonun üyeleri komisyona karşı.

İran'ın senaryosu

15.11.2014

Öteden beri bölgenin dinamiklerini iyi bilen insanların söylediği şuydu: Mezhebi gerilim üreten mevcut krizleri İran ve Türkiye ortak hareket ederse çözebilir. Aksi halde eski düşmanlıklar da iki ülkenin önüne seriliyor.

Kavuran bahar; kimler geldi kimler geçti?

14.11.2014

Dört yılı geride bırakan Arap baharı bir sel gibi geldi ama su yatağını bulamadı. İsyan dalgası, siyasal İslam'ın temsilcisi İhvan'ı önemli ölçüde iktidar alternatifi olmaktan çıkarırken cihadi selefi hareketlerin palazlanmasına yol açtı.

Ne 'Ayn'ı gördüm ne 'Arab'ı! Bırakın Kobani kalsın!

10.11.2014

Bizden kopan ya da koparılan parçalara sığınak olmuş Kobani. Ermeniler gitmiş Kürtler kalmış. Bugün az da olsa aralarında Arap ve Türkmen de var. İsim üzerinden manipülasyon o kadar iğreti duruyor ki Kobani'yi boğdurma planlarına cila bile olamıyor.

Arapsız Kudüs için...

07.11.2014

Mescid-i Aksa'da yaşananlar Filistin'in tanınması yönünde Avrupa'da yaşanan yeni gelişmelere denk geldi. İsrail, Filistinlileri şiddetin içine çekip bundan da Mahmud Abbas'ı sorumlu tutarak Filistin'in tanınması girişimlerini önlemeyi umabilir.

Suriye silahlı örgütler borsasında şah mat!

06.11.2014

Ne oldu da düne kadar birbirine 'kardeş' olarak bakan, ortak operasyonlara girişen, hatta cephane paylaşımına giden bu gruplar kendi aralarında savaşa tutuştu?

Kobani'den bir mektup!

22.10.2014

1921'de 'bizi neden Fransızlara bıraktınız, neden kardeşi kardeşten ayırdınız?' diye Ankara'ya kahır dolu bir mektup yazan Kürtlerin torunları, şimdi Türkiye'ye bir mektup daha yazdı. Kürtleri kazanmak zor değil. Talepleri, ÖSO ya da İslami Cephe'nin diğer sınırlardan yararlandığı kolaylıklardan faz...

Kürtler arasında düşmanlıktan dostluğa yeni bir yol

18.10.2014

Yeni bir sayfa açılıyor: Güney Kürdistan Parlamentosu 15 Ekim'de 10 saatlik tartışmanın ardından Rojava'nın tanınması ve her türlü yardımın yapılmasını öngören bir tasarıyı kabul etti. Oturumda vekiller karar resmi gazetede yayımlanır yayımlanmaz Rojava'ya silah gönderilmesi gerektiğini vurguladı.

Ziya-ül Hak mezarından Suriye fatihlerine fısıldıyor

16.10.2014

Pakistan'ın Taliban'ı kontrol edemediği gibi Türkiye de eğitip donattığı grupları kontrol edemeyecek. Bu milisleşmenin tabiatında var! Milis ya ideolojiye ya da paraya gider. Para için silah çeken yarın kesesi bol olanın safına geçer; ideolojisi için savaşan da günün sonunda kendi gündemini takip ed...

Kobani, bir ev, bir can, bir namus!

14.10.2014

Devletin hatırı var; evini savunanla işgal edeni eşitleyen muktedire kulak verin, boşu boşuna vicdan yapmayın! Hele 'Suriye devrimi' uğruna ölenlerin ahını tutmadıysanız Kürt'ün yasını da tutmayın! Fenalık yapmayın!

Eğit-donat: Bir batak hikâye daha

10.10.2014

Tampon bölge zor ama ABD'nin ılımlı muhalifler için eğit-donat programı Ankara'ya pek cazip gelmişe benziyor. Peki, yine bir devrim hayalinin havale edileceği ılımlı adamlar kim?

Kobani ruleti, patavatsız Biden, küskün Pire

08.10.2014

Türkiye hem kantonların varlığına son verecek hem de Esad rejimine karşı savaşı kızıştıracak bir strateji arıyor. Ancak ABD ile Türkiye ayrı telden çalıyor.

Cezire'nin dümeninde Apocu bir Arap şeyhi ve bir kadın gerilla

04.10.2014

Sıradışı ittifakın tepesinde yani Cezire Kantonu Eşbaşkanlığı koltuğunda Suriye ve Irak'tan Suudi Arabistan ve Ürdün'e kadar geniş bir alana yayılan Şemmar aşiretinin lideri Şeyh Humeydi Dehham el Hadi ile Kürt asıllı eski gerilla Hediye Yusuf oturuyor. Aşiretin üniformalı 3 bin üyesi YPG saflarında...

Rojava ekonomisinin anatomisi: Bir tas çorba

03.10.2014

Rojava'da kurulan kantonlarda organizatör Kürtler ama Araplar, Süryaniler, Ermeniler ve Çeçenler de demokratik özerkliğin yapı taşları. Kanton yetkilileri meseleye realist bakıyor: "Suriye'nin bütünlüğü içindeyiz, ayrılma gibi bir projemiz yok. Özerk bölge olarak devlet bizi tanırsa Suriye'nin içind...

Dağdan umup V.I.P'ten geçtim

02.10.2014

Kamışlı'da bir sokakta seçim sandığı... Sandık kapanmış, oylar sayılıyor. 'Komün' dedikleri mahalle meclisini seçiyorlar. Rojava'nın sivil toplum gücü de işte bu noktada gizli. Mahalleden başlayan örgütlenme özerkliği şekillendiriyor.

Kandil: PKK devlet kurma derdinde olan milliyetçi bir örgüt değil

01.10.2014

Sabah kahvaltı sonrası Cuma kod adlı KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın yanına götürüldüm. Kobani Kantonu'na yönelik saldırıların 3. günüydü. Musul Konsolosluğu'nda rehin alınan Türkler de birkaç saat önce bırakılmıştı. Söze rehinelerden başlayınca Bayık, barış sürecinin kaderini Kobani'ye bağladı.

IŞİD Mahmur'un acılarını depreştirdi

30.09.2014

İlk durağım, bağrında yılan ve akrepten başka bir şeyi barındırmayan dağın eteğine kurulu Mahmur Kampı... Peşmerge ve PKK'lilerin birlikte nöbet tuttuğu kontrol noktaları, sağda Öcalan'ın portresinin asıldığı güvenlik kulübesi, solda terk edilmiş BM ofisi...

Kürtlere silah gider ama nasıl?

15.09.2014

Batının Suriye'de Kürtlere doğrudan silah vermesi zor. Ama Kürtlerin ittifak kurduğu koalisyonlar üzerinden bu mümkün. ABD ve AB Kürtlerle temasta; İD'le savaşan tüm yerel güçlere yardımı öngören bir mekanizma aranıyor.

Sınırsız sınır...

13.09.2014

Suriye krizinin yüküne karşılık kaçak döşenen yüzlerce boru hattından mazotun Türkiye'ye pompalanmasına göz yumuldu. Şimdi ortaklık bozuldu...

Fehim Taştekin adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.