Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Fehim Taştekin

Fehim Taştekin

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 246
Fehim Taştekin TÜM KÖŞE YAZILARI

Papa, Obama ve Castro'ya artık puro tüttürmek yakışır!

20.12.2014

Normalleşmeyi Komünizmin ruhuna fatiha olarak görenler de pek acele ediyor. Bugünden yarına Küba'nın Amerikan kapitalizmine teslim olacağını kimse beklemiyor. ABD ile ilişkilerin normalleşmesinin getireceği değişimler illaki olacak ama Fidel Castro sonrası temkinli bir açılım siyaseti güden Raul Cas...

Diklene diklene yuvarlanmak!

19.12.2014

AB'yi bir başarı öyküsüne dönüştüren 'dikte' değil 'müzakere' ve 'uzlaşma' kültürüdür. Bu kültürü içselleştirmek bir yana böylesi meziyetlerden nefret edenlerin uyarılar karşısında 'milli gurur' ve 'bağımsız dış politika' retoriğine sarılmalarının bir anlamı yok.

Kaide'nin türeviyle savaşı

17.12.2014

1970'lerde Ortadoğu'da yükselişe geçen, Afganistan, Cezayir, Çeçenya ve Bosna gibi sıcak cephelerde silahla tanışan ve Kaide ile küreselleşen cihadi selefilik, IŞİD ile farklı bir boyuta geçti.

Çalım sırası Ruslar'da

13.12.2014

Cenevre düellosundan bu yana koşullar değişti ve top kendi argümanlarında haklı çıkan Rusya'nın ayağına geldi.

Çıkışı olmayan çıkış

11.12.2014

Türkiye yeni diplomatik hamlelerle düştüğü yerden kalkabilir mi? Dış politika konuları iç politika malzemesi yapıldıkça, meydanlar ve kürsülerden diplomasinin hareket alanlarını daraltan çıkışlar devam ettikçe, ihtiraslar, tarihi diriltme hevesleri sürdükçe zor.

Antep devrim üssü olursa...

05.12.2014

İdlib, Halep ve Hama'dan kovulan ılımlılar Gaziantep'te Nusra'nın müttefiki Ahrar'la ortak oldularsa ilginç bir süreç başlıyor demektir.

Rojava'dan Türkiye'ye: Alo siloda kim var? Asker değilse karşılık vereceğiz!

03.12.2014

Yaklaşık 12 saatlik bir hikâyede üç sahne var: İntihar saldırısı, çatışma ve püskürtme. TSK'nın açıklaması daha çok üçüncü sahneyle ilgili. Ama olayın oluş biçimi de Kürtlerin anlatımına göre çok farklı.

Türkiye'nin Libya'sı (2)

01.12.2014

Libya, müdahalecilikte buluşan neo-con'un, neo-Napolyon'un, neo-Osmanlı'nın operasyonun tam ortasında masada bıraktığı bir hasta... Şimdi doktor arazide, neşter ise nevzuhur Abdunnasır ve Vahhabinin elinde... Nereden baksan tutarsızlık!

Lobi devriminin sonu 'otel devleti'

29.11.2014

Temsilciler Meclisi'nin başbakanı Abdullah el Sini de kurtuluş hükümetinin başbakanı Ömer el Hasi de otel odalarına mahkûm. Eğer buna devlet diyorsanız gelin adını 'Libya Otel Devleti' ya da 'Libya Lobi Devleti' koyalım! Kaddafi dönemiyle 'çadır devleti' diye alay edenlerin evrimi bu kadar!

Mekong'daki cambaz Fırat ve Dicle için oynamaz!

26.11.2014

6 ülkeyi dolaşan Mekong nehri için kurulan MCR bir model olarak Türkiye'nin de önüne konuluyor. Peki, Mekong'u Ortadoğu'ya taşımak kolay mı?

Suya tutunanlar!

25.11.2014

Güneydoğu Asya'nın gerçek ejderhası Mekong Nehri bugünlerde çok dertli. 50 milyon insanı besleyen nehrin barış suyu olması için kurulan komisyonun üyeleri komisyona karşı.

İran'ın senaryosu

15.11.2014

Öteden beri bölgenin dinamiklerini iyi bilen insanların söylediği şuydu: Mezhebi gerilim üreten mevcut krizleri İran ve Türkiye ortak hareket ederse çözebilir. Aksi halde eski düşmanlıklar da iki ülkenin önüne seriliyor.

Kavuran bahar; kimler geldi kimler geçti?

14.11.2014

Dört yılı geride bırakan Arap baharı bir sel gibi geldi ama su yatağını bulamadı. İsyan dalgası, siyasal İslam'ın temsilcisi İhvan'ı önemli ölçüde iktidar alternatifi olmaktan çıkarırken cihadi selefi hareketlerin palazlanmasına yol açtı.

Ne 'Ayn'ı gördüm ne 'Arab'ı! Bırakın Kobani kalsın!

10.11.2014

Bizden kopan ya da koparılan parçalara sığınak olmuş Kobani. Ermeniler gitmiş Kürtler kalmış. Bugün az da olsa aralarında Arap ve Türkmen de var. İsim üzerinden manipülasyon o kadar iğreti duruyor ki Kobani'yi boğdurma planlarına cila bile olamıyor.

Arapsız Kudüs için...

07.11.2014

Mescid-i Aksa'da yaşananlar Filistin'in tanınması yönünde Avrupa'da yaşanan yeni gelişmelere denk geldi. İsrail, Filistinlileri şiddetin içine çekip bundan da Mahmud Abbas'ı sorumlu tutarak Filistin'in tanınması girişimlerini önlemeyi umabilir.

Suriye silahlı örgütler borsasında şah mat!

06.11.2014

Ne oldu da düne kadar birbirine 'kardeş' olarak bakan, ortak operasyonlara girişen, hatta cephane paylaşımına giden bu gruplar kendi aralarında savaşa tutuştu?

Kobani'den bir mektup!

22.10.2014

1921'de 'bizi neden Fransızlara bıraktınız, neden kardeşi kardeşten ayırdınız?' diye Ankara'ya kahır dolu bir mektup yazan Kürtlerin torunları, şimdi Türkiye'ye bir mektup daha yazdı. Kürtleri kazanmak zor değil. Talepleri, ÖSO ya da İslami Cephe'nin diğer sınırlardan yararlandığı kolaylıklardan faz...

Kürtler arasında düşmanlıktan dostluğa yeni bir yol

18.10.2014

Yeni bir sayfa açılıyor: Güney Kürdistan Parlamentosu 15 Ekim'de 10 saatlik tartışmanın ardından Rojava'nın tanınması ve her türlü yardımın yapılmasını öngören bir tasarıyı kabul etti. Oturumda vekiller karar resmi gazetede yayımlanır yayımlanmaz Rojava'ya silah gönderilmesi gerektiğini vurguladı.

Ziya-ül Hak mezarından Suriye fatihlerine fısıldıyor

16.10.2014

Pakistan'ın Taliban'ı kontrol edemediği gibi Türkiye de eğitip donattığı grupları kontrol edemeyecek. Bu milisleşmenin tabiatında var! Milis ya ideolojiye ya da paraya gider. Para için silah çeken yarın kesesi bol olanın safına geçer; ideolojisi için savaşan da günün sonunda kendi gündemini takip ed...

Kobani, bir ev, bir can, bir namus!

14.10.2014

Devletin hatırı var; evini savunanla işgal edeni eşitleyen muktedire kulak verin, boşu boşuna vicdan yapmayın! Hele 'Suriye devrimi' uğruna ölenlerin ahını tutmadıysanız Kürt'ün yasını da tutmayın! Fenalık yapmayın!

Fehim Taştekin adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.