Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Fehim Taştekin

Fehim Taştekin

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 265
Fehim Taştekin TÜM KÖŞE YAZILARI

Cehennem treni istasyondan ayrılıyor

29.01.2015

Şebaa Çiftlikleri'ndeki işgal Hizbullah için İsrail'le düşmanlığın resmi gerekçesi olsa da İsrail güçleri 22 yıllık işgalden sonra 2000'de Lübnan'ın güneyinden çekilince davanın odağı Filistin'e kaydı. Şimdi gerilimin temerküz ettiği cephe Suriye. Hizbullah'ın Suriye cephesinde ne yaptığını biliyoru...

Sıra Ruslar'da: Büyük laf yok

27.01.2015

Rusya'nın Suriye rejimi ve muhalifleri ile yaptığı toplantı tarafların yeni pozisyonları konusunda bize önemli ipuçları verdi.

Suud'da reform bekleyenlere bir bardak su lütfen!

24.01.2015

Abdullah'ın cenazesi, Abdulaziz el Suud'un mirasçıları arasında gürültüsüz patırtısız kaldırılabilecek son cenazelerden biriydi. Suud ailesinde yavaşça torunlara sıra geliyor ve 'Hadim-ül Harameyn' etiketinin arkasına saklanmış tahtın ışıltısı büyük bir gürültüye gebe.

Gat ve acı kahvenin çocukları neler yapıyor?

22.01.2015

Uzak diyar Yemen'de ne oluyor? Kim ne istiyor? Kim bu Husiler? Kimden destek alıp kiminle savaşıyorlar? İşin içine bir de vekâlet mücadelesi girdiğinden yanıtlar insanların nerede durduğuna göre değişiyor

İran ve Hizbullah İsrail'i vuracak mı?

21.01.2015

Hizbullah'ın aceleyle ve Lübnan'a yıkım getirecek şekilde misilleme yapması zor gözüküyor. Aynı şey İran için de geçerli.

HDP kime güveniyor?

19.01.2015

Hrant Dink anması öncesi, kahvaltıda gazetecilerle bir adaya gelen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 'barajı aşamama ihtimali'nden Cizre'ye, Kobani eylemlerinden Charlie Hebdo karikatürleri'ne dek pek çok konuda soruları yanıtladı.

Charlie'nin yaz dedikleri!

16.01.2015

İslamcılığın geriye doğru 100 yıllık süreci kesif bir radikalliği doğurduğu gibi mutedil ve mütedeyyin kitlelerde 'tahammül' ve 'hoşgörü' gibi temel ilkeleri de aşındırdı. Yani nispeten her kesim keskinleşti. Hoşgörü çıtası aşağı çekildi.

Kırılan misafir kalemler!

14.01.2015

Bir dönem AKP yönetimini överken baş tacı edilen misafir kalemler kötü gidişata bağlı olarak zülfüyare dokununca birden bire iktidarın gözünde casus, hain ve komplocu oluverdi. Der Spiegel muhabiri Hasnain Kazim, Soma ile ilgili bir haberinden sonra tam 10 bin tehdit mesajı aldı. Sadece bu örnek bil...

Afrika'nın IŞİD'inden kime ne!

13.01.2015

Sadece nisanda Çibok'ta 276 kız çocuğunun kaçırması ya da hafta sonu Maiduguri'da 10 yaşında bir kızın canlı bomba olarak kullanılması gibi olaylarda şoke oluyoruz. Eğer kızlar için kampanyaya katılan Amerikan 'first lady' Michell Obama gibi sansasyon değeri yüksek birileri ses vermiyorsa bu tür şok...

Hayır, sorun var şef!

10.01.2015

Suriye'deki serüven bir taraftan 'Türkiyeli mücahitler' kuşağı kazandıracağı gibi İslam'ı 'barış' dini olarak kucaklamış dindar kesimleri de yavaş yavaş dönüştürüyor. Ve bu tür bir gidişatın ürettiği cihatçı selefiliğin düşmanı kendinden başka herkes.

Korkarım bu daha başlangıç!

08.01.2015

Saldırganların Suriye'de savaşmış ya da IŞİD ile bağlantılı kişiler çıkması halinde söylenecek ilk şey: Bunun devamı gelir. Liberation gazetesinden Marc Semo'nun öngörüsü de farklı değil: "Korkunç bir trajedi. Karikatürist bir nesil öldürüldü. Korkarım bu sadece bir başlangıç.

Çöl aslanından çöl faresine: Bir müflis hamleden ötekine

07.01.2015

Libya'nın komşuları istim üstünde, bu kaosun kendilerini de içine çekmesinden korkuyor. Geçen ay Dakar'da Afrika Birliği, Batılı güçleri Libya'ya müdahale etmeye çağırdı.

Bir hayat kaç kez sıfırlanır?

05.01.2015

Antakya'da banka hesabı açmak isteyen Mardinli Süryani Saat Abdunnur, 5 saat bekletilir. Abdunnur nedenini sorunca, durumun banka tarafından MASAK'a bildirildiğini öğrenir. Cebinde severek taşıdığı Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna rağmen maruz kaldığı bu muamele karşısında dakikalarca ağlar. İşte 100...

Diplomatik direniş!

03.01.2015

Son zamanlarda Batı'da Filistin'in tanınması konusunda dikkat çekici bir hareketlilik yaşandı. Filistin'in statüsünün BM Genel Kurulu'nda 'üye olmayan gözlemci örgüt'ten 'üye olmayan gözlemci devlet'e yükseltildiği 2012'den bu yana uluslararası kamuoyu Filistin lehine eğilim gösteriyor.

Uğurlar olsun!

31.12.2014

Türk dış politikası namına ufak bir başarı öyküsü çıksın diye hafızamı didikleyip durdum, nafile! 2015'in aynası 2014. Fırtına devam ediyor. Gemi de aynı, kaptan da.

Kafkasya'da IŞİD'in Truva atları

30.12.2014

Sayısal olarak küçük olsalar da savaş tecrübeleriyle katıldıkları örgütlere büyük katkı sunan Kafkasyalılar arasındaki ayrılık son zamanlarda ağır suçlamalarla düşmanlık boyutuna vardı.

Kayıp dava

26.12.2014

Katar'la ortaklığın zemini pörsümeye başlarken Türkiye'nin 'Rabia' işaretiyle handiyse kutsallaştırdığı Mısır siyasetini mevcut haliyle sürdürmesi zorlaşıyor. Eğer parlamento seçimleri düzenlenir ve hükümet kurulursa Türkiye de bunu demokrasiye doğru atılmış bir adım olarak görüp Sisi ile barışabili...

Şengal'deki itibar savaşı

25.12.2014

Görünüşte herkes kendi kahramanını alkışlıyor. Hâlbuki hepsi işin içinde; biri az öteki çok, biri ön cephede diğeri cephe gerisinde, biri önden gidiyor diğeri arkadan!

Değerli yalnızlıktan ıssız adamlığa

23.12.2014

Doğalgaz zengini Katar, El Cezire üzerinden 'darbeci' diye aşağıladığı Sisi'ye 'Sayın Cumhurbaşkanı' deme noktasına nasıl geldi?

Papa, Obama ve Castro'ya artık puro tüttürmek yakışır!

20.12.2014

Normalleşmeyi Komünizmin ruhuna fatiha olarak görenler de pek acele ediyor. Bugünden yarına Küba'nın Amerikan kapitalizmine teslim olacağını kimse beklemiyor. ABD ile ilişkilerin normalleşmesinin getireceği değişimler illaki olacak ama Fidel Castro sonrası temkinli bir açılım siyaseti güden Raul Cas...

Fehim Taştekin adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.