Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Dr.başak Demiriz

Dr.başak Demiriz

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 131
Dr.başak Demiriz TÜM KÖŞE YAZILARI

Ramazanda psikolojiniz: Daha mı iyi daha mı kötü?

18.07.2014

Ramazanda psikolojiniz: Daha mı iyi daha mı kötü?

Kaygılar keyfinizi kaçırmasın

05.07.2014

Kaygı, endişe, evham gibi duygulara kısaca anksiyete diyebiliriz. Anksiyete hepimizin zaman zaman yaşadığı normal bir duygudur, fakat bazen o kadar yoğun yaşarız ki yapmak istediklerimizi engeller, sürekli huzursuz, gergin ve mutsuz hissetmemize neden olur, hatta baş ağrısı, mide bulantısı gibi çeşi...

Panik atak iyileşir!

28.06.2014

Panik atak, bir çeşit kaygı bozukluğudur ve tedavisi en kolay olanlardan biridir. Araştırmalar gösteriyor ki; panik bozukluğu olan kişiler, ilaç aldıklarında hiçbir zaman iyileşmeyebilirler. İlaç yerine, kognitif terapi alan kişiler ise 6 veya 8 seansta iyileşebilirler.

Evlenmeye karar vermeden önce: Son kontroller!

21.06.2014

Evlilik... Çoğu kişi için kendiliğinden gelişen mutlu, heyecanlı, coşkuyla kutlanacak bir karar. Ama bazıları var ki, lafını duyduğunda bile kaygı, panik, kararsızlık, stres yaşıyor!

Babalar da anlaşılmak ister

13.06.2014

Babalar Günü yaklaştıkça dikkatimiz babamıza, eşimize ve etrafımızdaki diğer babalara çevriliyor. Çeşitli duygular tetikleniyor; kimisinde sevgi, özlem, hayranlık, minnettarlık, kimisinde de kızgınlık, pişmanlık, hayal kırıklığı... Siz en iyisi, Babalar Günü’nde etrafımızdaki babaları değerlendirirk...

Uzun yaşamın sırları

06.06.2014

Yaşam beklentisi, belirli bir yılda doğan bir insanın yaşayabileceği ortalama yıl sayısıdır. Örneğin ABD’de bugün doğan kişilerin ortalama yaşam beklentisi 78 yıldır. Peki sizin 100 yaşına kadar yaşama olasılığınız nedir?

Evlilik takıntısı...

31.05.2014

Bazı kadınlar, evlilikle ilgili yoğun kaygı içine giriyor. Bunun psikolojik, biyolojik ve sosyal açılardan birçok nedeni olabilir.

Soma faciası neden herkesi aynı şekilde...

24.05.2014

Her insanın olumsuz toplum olayları ile baş etme şekli farklıdır. Bu bizim yetişme şeklimiz, aile yapımız, inançlarımız, karakterimiz, kültürel geçmişimiz, sosyal çevremiz, ruh sağlığımız gibi birçok faktörün etkisiyle şekillenir.

Dr.başak Demiriz adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.