Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Dr. Alper Hasanoğlu

Dr. Alper Hasanoğlu

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 143
Dr. Alper Hasanoğlu TÜM KÖŞE YAZILARI

Ertelemek gerçekten bir sanattır...

28.09.2014

"Biliyoruz ki erteleme yalnızca bir belirti. Buz dağının görünen kısmı. Bizim esas olarak ertelemenin kökeninde yatan şeyleri incelememiz gerekiyor bence, siz ne dersiniz?"

Histerik erkek...

21.09.2014

Histerik kişinin dramatik ve teatral davranışları vardır, olaylara abartılı tepkiler gösterir, aşırı korku ya da öfke ve bazen de aşırı sevinç.

Agresifim çünkü takıntılıyım...

14.09.2014

Takıntılı erişkinde, belli takıntılı davranış biçimleri gelişmiş olur. Bunlardan en sık görüleni onun duyguları ve özellikle agresyonuyla oldukça dikkatli bir şekilde başa çıkma çabası göstermesidir.

Değişmekten korkmak ve aşk...

31.08.2014

Takıntılı birey her şeyi olduğu gibi, duygularını da kontrol altında tutabilmek ister. Çünkü duygular inişli çıkışlı, öznel ve geçicidir. Aşk ve tutku en tehlikelisidir, çünkü öngörülemez, akıldışı ve bir anlamda zayıflık belirtisidir.

Narsistik haset...

24.08.2014

Nörotikler ve narsistler haset duygusunu birbirlerinden tamamen farklı yaşarlar. Nörotiğin haset duygusuna daima suçluluk duygusu da eşlik eder

Kadın aşkı yarattı....

17.08.2014

Romantik aşkın tarihini isyankâr kadınlar başlattı. Bu isyankâr kadınların en bilineni Héloise'dir. Héloise'le Abelard'ın aşk ve dehşet hikâyesi çarpıcılığını gerçek olmasından alır.

Narsist erkek...

10.08.2014

Narsist erkek kendini yere göğe koyamaz, her şeyi başaracağını düşünür, her şeye hakkı vardır, başkaları onun için vardır sanki ve onun bütün isteklerini yerine getirmek zorundadır. Onlarla işi bittiğinde dönüp yüzlerine bakmaz. Empati yeteneği yoktur

Bir kez daha Borderline kadın...

03.08.2014

Geçen haftaki 'Borderline kadını' yazımı farklı tepkiler geldi. İyi bulanlar da oldu, seksist bulunlar da. O nedenle bu hafta hiç espri yapmadan yazıyorum. Çünkü humor sanırım bu ülke topraklarını çoktan terketmiş...

Borderline kadın...

27.07.2014

Borderline kadın sürekli bir boşluk duygusuyla yaşar. Her zaman suçludur, ilişkilerinde kendinden emin değildir, değersizlik ve yetersizlik hissi çok çabuk ortaya çıkar.

Psikolojik bir taciz türü olarak Stalking

13.07.2014

Stalking kelimesinin sözlük anlamı avlamak ya da takip etmektir. Çok bilinen Stalking örneklerinden biri Jody Foster'ı taciz eden Stalker John Hinckley olayıdır. Hincley, Ronald Reagan'a suikast girişiminde bulunmuştu

Ülkemizde psikoterapinin hali pür melali

06.07.2014

Maalesef bizim ülkemizde sigorta sistemi muayenehanede sürdürülen psikoterapiyi karşılamıyor. Psikiyatri asistanları kendi olanakları ile psikoterapi öğrenmeye çalışıyor. Körlerin fili tanımlaması gibi olur maalesef bazı şeyler...

İlişkinizi harabeye çevirmenin garantili yolları...

29.06.2014

Okulda en karmaşık matematik problemlerini çözmeyi öğretirler ama bir ilişkiyi sürdürmek için gerekli en basit kuralları öğretmezler.

Kağıttan kale yıkıldı...

22.06.2014

'Her' filmini seyredeniniz varsa bilir. Sanal bir sevgiliye aşık olur kahraman, onun sanal olduğunu bile bile.

'Neden böyleyim ben?'

15.06.2014

Anne karnındayken annesi üzerine bir şeyler deneyimleyen doğmamış bebek, doğduktan sonra kendine bakacak doğru insana, yani anneye tepki verir, ona yönelir.

Narsist ebeveynler ve çocukları...

08.06.2014

Bir çocuk sahibi olmak narsistik sorunları kompanse edebilmek için, iş ve seksle birlikte, en uygun yollardan biridir.

Yaşlanmak ve narsizm...

01.06.2014

Ötekinin onayına bağımlı olmaktan vazgeçme cesareti göstermemiz ve ötekiyle ilişkimizi birlikte var olmak üzerine kurmamız gerekir.

Basel yılları...

25.05.2014

Hasta popülasyonum neredeyse yalnızca Türk ve Kürtlerden ibaret olmuştu. Basel'de Türkçe ve Almanca konuşan iki psikiyatrdan biriydim.

Coğrafya derslerinin masum kasabası: Soma

18.05.2014

Ben ortaokul ve lise yıllarındaki sıkıcı coğrafya derslerine, Soma'yı kömür ve linyit havzası olarak ezberlediğim masum yıllarıma geri dönmek istiyorum.

Tanı koyan değil anlayan psikiyatri...

11.05.2014

Psikiyatri geçmişte yaptığı gibi bir kere daha, hastayı semptomlardan ibaret biri olmaktan çıkarmalı ve tekrar insan yapmalıdır.

Dayanabilme gücü ve hayatın anlamı...

04.05.2014

Tıbbın da belli bir oranda yönlendirmesiyle düzenin bizden talep ettiği şey yüzde 100 sağlıklı olmamızdır. Oysa bu mümkün değildir.

Dr. Alper Hasanoğlu adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.