Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Cengiz Çandar

Cengiz Çandar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 679
Cengiz Çandar TÜM KÖŞE YAZILARI

Kanada'daki 'onur konuğu': Abdullah Gül...

23.11.2014

Abdullah Gül'ün Halifax'ta bulunuyor olmasının, uluslararası güvenlik gündemini oluşturan tüm konuların konuşulduğu bir foruma katılması, Türkiye'nin yakın gelecekteki siyasi profili bakımından üzerinde durmaya değer olabilir.

"Yeni Türkiye"ye "yeni Washington" ...

22.11.2014

Washington nezdinde 2014 yılındaki Ahmet Davutoğlu'nun 2010 yılındaki Tayyip Erdoğan yanında esamisi okunmuyor. Zaten Washington'da ondan bahseden de pek yok. Varsa Tayyip Erdoğan, yoksa Tayyip Erdoğan... Ayrıca, Türkiye'nin de 2011'den önceki dönemlerdeki ışığı da sönmüş halde.

'Büyük Adam' mı?

20.11.2014

Dış politikada "iflâs bilançosu" ortaya koyanlar ağızlarıyla kuş tutsalar, "Büyük Adam" kategorisinde tarihte yer alamazlar. Öyle bir tarih yok. Tarihte böyle bir kategori yok.

Kobani'ye bakmak, Obama'dan duymak

19.11.2014

Kobani'de gelinmiş olan aşama, (IŞİD'e karşı mücadele açısından) Suriye'de, şimdilik, gelinmiş olan en ileri noktadır. Amerikan bombardımanının yardımıyla, YPG, IŞİD'e karşı taarruza geçmek ve kaybedilen yerleri almak üzeredir.

AKP Türkiye'si: Ortadoğu'da 'çıkmaz sokak'ta gezinti...

16.11.2014

Türkiye, AKP iktidarıyla birlikte, İslamcılık ile demokrasinin bağdaşabileceğinin başarılı örneği olması umudu, muazzam bir "tarihi fırsat" yaratmıştı. Bu "tarihi fırsat" kaçmıştır

AKP iktidarının IŞİD bereketi

15.11.2014

Doç. Dr. Güneş Murat Tezcür ve Sabri Çiftçi'nin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'den IŞİD'e katılanlar 1000'in üzerinde. Bunların 112'sine ulaşmışlar. YPG-YPJ'ye katılanların ise 170'ine ulaşmışlar. Bunların 120'si hayatını kaybetmiş.

İslamcı yollar: İran'dan Yemen'e; AKP'den IŞİD'e...

14.11.2014

Yakın geçmişe kadar Ortadoğu'da "örnek ülke" konumunda bulunan "AKP Türkiye'si"nin artık "demokrasiden uzaklaşma"nın örneği olarak sunulması önemli. Bu, acaba "ılımlı İslam'ın iflası" olarak mı görülüyor?

Berlin Duvarı, yüzleşme, "Stolperstein", "tehcir"...

12.11.2014

Stolperstein, sürçen taş ya da tökezleme taşı anlamına geliyor. Berlin'de Yahudiler'in yoğun yaşadığı mahallelerde görülür. Parke taşla kaplı sokaklarda yere bakarak yürürseniz, gözden kaçırmanız mümkün değil. Her birinin üzerinde toplama kamplarına götürülen Yahudiler'in isimleri, doğum tarihleri ...

Cengiz Çandar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.