Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Cengiz Çandar

Cengiz Çandar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 692
Cengiz Çandar TÜM KÖŞE YAZILARI

Rusya'nın peşinde, "çöküş" yönünde...

18.12.2014

Bu kadar "demokrasi sapması" ile Türkiye'nin AB'ye girecek hali olmadığını Tayyip Erdoğan gayet iyi bilmiyor mu? Demokrasiden saparak, Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi "ekonomik çöküş"e doğru da yaklaştırıyor. Farkında olmayabilir ama öyle. Zira, Türkiye gibi bir ülkede, günümüz küresel sisteminde demokra...

AB ya da Erdoğan; demokrasi ya da...

17.12.2014

Gelinen bu noktada, Türkiye'nin selametini isteyen hiç kimse, AB'ye karşı Tayyip Erdoğan'ın arkasında durmaz, duramaz. Çünkü, demokrasinin tutarlı savunucuları açısından, AB harfleri "demokrasi"yi, Tayyip Erdoğan sözcükleri ise "faşizan gidiş"i ifade ediyorlar.

“Yeni Türkiye” ya da “Ortadoğu’nun yalnız Sünni’si”…

13.12.2014

“Yeni Türkiye” ya da “Ortadoğu’nun yalnız Sünni’si”…

"Yeni Türkiye" ya da "Ortadoğu'nun yalnız Sünni'si"...

13.12.2014

Türkiye'nin Ortadoğu'da kendisini içine soktuğu "yalnız kurt" halinin, "yapısal nedenleri" üzerinde durmak gerekir. Bu durumu,bölgede "siyasi İslam'ın yükselişi"nin sonuçlarıyla da ilgilidir.

Peki, önce Halep...

11.12.2014

Erdoğan, Kobani'den her söz edildiğinde "Niçin Kobani de, Halep değil?" diye soruyordu. Halep'teki insani felâket potansiyeli düşünüldüğünde, haklı yönü görülebilecek bir tepkiydi. Peki, şimdi önce "Halep'te savaş donsun" dendiğinde, "Hayır, önce Şam'da Başşar yıkılsın" mı denecek?

Türkiye’nin “Avrupa’sız” yolculuğu…

10.12.2014

BEYRUT -“ Öyle bir otel odası vermişler ki, deniz yönündeki odamın yüksek ve geniş penceresi, doğrudan Refik Hariri'nin 2005 yılında konvoyunun havaya uçarak öldürüldüğü noktayı görüyor.

Türkiye'nin "Avrupa'sız" yolculuğu...

10.12.2014

Sabah en üst düzeydeki bir AB yetkilisi, öğleden sonra bir AB üyesi ülkenin cumhurbaşkanı Ankara'da. Türkiye'nin AB yoluna yeniden mi koyuluyor acaba sorusu akla geliyor.

Putin'in doğalgaz yenilgisi, AKP'nin dış politika gazı...

06.12.2014

AB karşısında doğal gaz projesinde havlu atan Putin'in Erdoğan'a yerine gelmesi şüpheli vaatleri ve bunlara bel bağlamak, aslında, "Yeni Türkiye"nin dış politikasının bir "gaz"dan ibaret olduğunun bir başka işareti.

Kürt petrolüne Bağdat rotası...

05.12.2014

Petrol konusundaki Bağdat-Erbil uzlaşması, IŞİD'e karşı "titrek" tutumunda devam ettiği sürece, Türkiye'nin bölgesel zemin kaybının da süreceğini gösteriyor.

Putin'le Erdoğan: "Çıkmaz Sokak"ta Yoldaşlık...

03.12.2014

Putin, giderek "kendisi muhtac-ı himmet dede" durumuna sürüklenecek. Yani, Putin-Erdoğan yakınlığından, Türkiye için "stratejik yarar" çıkmaz. Çünkü, bunlardan en az birinin yolu "çıkmaz sokak"tan geçiyor...

Özlemlerin şehri...

30.11.2014

Ben Beyrut'u hiç terk etmedim. 2014 yılının son günlerinde şehirle tutkulu ve duygulu bir beraberliği yine yaşarken, Beyrut için ben kitap yazsam, acaba adını ne koyardım: "Beyrut: Özlem Şehri" ya da "Beyrut: Özlemlerin Şehri" olabilirdi

Beyrut-İstanbul; Lübnan-Türkiye...

28.11.2014

Lübnan, bölgede oluşmuş bulunan "güç boşluğu"nun sonucunda, savaş tehdidini her an hissederek ama savaşsız biçimde çürüyen bir ülkeye dönüşüyor. Bu, Lübnan'ın daha önceki dönemlerine benzemeyen bir başka "sürreel" hali.

Ankara-Washington: Mutsuz evlilik...

27.11.2014

Türkiye ile ABD'nin yolları Suriye'de kesişecek mi yoksa daha da mı ayrışacak? Sorunun cevabı, kim ne derse desin, soru işaretinin çengeli gibi havada asılı duruyor.

Kanada'daki 'onur konuğu': Abdullah Gül...

23.11.2014

Abdullah Gül'ün Halifax'ta bulunuyor olmasının, uluslararası güvenlik gündemini oluşturan tüm konuların konuşulduğu bir foruma katılması, Türkiye'nin yakın gelecekteki siyasi profili bakımından üzerinde durmaya değer olabilir.

"Yeni Türkiye"ye "yeni Washington" ...

22.11.2014

Washington nezdinde 2014 yılındaki Ahmet Davutoğlu'nun 2010 yılındaki Tayyip Erdoğan yanında esamisi okunmuyor. Zaten Washington'da ondan bahseden de pek yok. Varsa Tayyip Erdoğan, yoksa Tayyip Erdoğan... Ayrıca, Türkiye'nin de 2011'den önceki dönemlerdeki ışığı da sönmüş halde.

'Büyük Adam' mı?

20.11.2014

Dış politikada "iflâs bilançosu" ortaya koyanlar ağızlarıyla kuş tutsalar, "Büyük Adam" kategorisinde tarihte yer alamazlar. Öyle bir tarih yok. Tarihte böyle bir kategori yok.

Kobani'ye bakmak, Obama'dan duymak

19.11.2014

Kobani'de gelinmiş olan aşama, (IŞİD'e karşı mücadele açısından) Suriye'de, şimdilik, gelinmiş olan en ileri noktadır. Amerikan bombardımanının yardımıyla, YPG, IŞİD'e karşı taarruza geçmek ve kaybedilen yerleri almak üzeredir.

AKP Türkiye'si: Ortadoğu'da 'çıkmaz sokak'ta gezinti...

16.11.2014

Türkiye, AKP iktidarıyla birlikte, İslamcılık ile demokrasinin bağdaşabileceğinin başarılı örneği olması umudu, muazzam bir "tarihi fırsat" yaratmıştı. Bu "tarihi fırsat" kaçmıştır

AKP iktidarının IŞİD bereketi

15.11.2014

Doç. Dr. Güneş Murat Tezcür ve Sabri Çiftçi'nin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'den IŞİD'e katılanlar 1000'in üzerinde. Bunların 112'sine ulaşmışlar. YPG-YPJ'ye katılanların ise 170'ine ulaşmışlar. Bunların 120'si hayatını kaybetmiş.

İslamcı yollar: İran'dan Yemen'e; AKP'den IŞİD'e...

14.11.2014

Yakın geçmişe kadar Ortadoğu'da "örnek ülke" konumunda bulunan "AKP Türkiye'si"nin artık "demokrasiden uzaklaşma"nın örneği olarak sunulması önemli. Bu, acaba "ılımlı İslam'ın iflası" olarak mı görülüyor?

Cengiz Çandar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.