Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Cengiz Çandar

Cengiz Çandar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 620
Cengiz Çandar TÜM KÖŞE YAZILARI

Gazze: Filistin halkının bitmeyen çilesi...

30.07.2014

Akan kanı durduracak bir "yol" var mı? Var. İsrail'in saldırıyı durdurmasını sağlayacak "taviz", Gazze'deki Hamas iktidarının Filistin Yönetimi'ne devrini sağlayacak bir formül olacak. İsrail'i Hamas'ın "hisse sahibi" olacağı bir Filistin Yönetimi altındaki Gazze'ye ikna etmek, ABD ve "uluslararası ...

Irak'a ikinci Kürt cumhurbaşkanının anlamı

26.07.2014

Fuad Masum'un Irak'ın ikinci Kürt cumhurbaşkanı seçilmesi, Kürt enerjisinin aniden Bağdat'a dönüvermesi ve Irak'ta bir "Kürdistan bağımsızlığı"nın eli kulağında olmadığının bir göstergesidir.

"Uzun Bıçaklar Gecesi"...

24.07.2014

Tarihe 'Uzun Bıçaklar Gecesi' olarak geçen operasyonla Hitler kamuoyuna güçlü bir mesaj vermiş oldu: Nazi rejimi tehdit olarak algıladığı takdirde en önde gelen Almanlar bile tutuklanmaktan ve infaz edilmekten bağışık değildir.

Ortadoğu’nun “Otuz Yıl Savaşları”…

23.07.2014

Yer Süleymaniye. Güney Kürdistan. Tarih 5 Mart. "Mezhep Çatışması ve Bölge'nin Geleceği" başlıklı panelin üç konuşmacısından biriydim. En ön sırada, şu sırada Irak cumhurbaşkanı adaylarından biri olan ve Süleymaniye'de ikincisi yapılan uluslararası forumun "patronu" Barham Salih oturuyordu. Sanırım ...

Ortadoğu'nun "Otuz Yıl Savaşları"

23.07.2014

86 yaşına gelmiş ama zihin melekeleri dipdiri gözüken Brzezinski, "Ortadoğu'da olup bitenlerle, birkaç yüzyıl önce Avrupa'da Otuz Yıl Savaşlarında olmuş olanlar arasında paralellikler görüyorum" diyor.

Dış politikanın iflâs fotoğrafı...

20.07.2014

Ne derseniz deyin, Türkiye, dış politikada uluslararası ve bölgesel ağırlığını kaybetmiştir. Bunun ceremesini çekenlerin başında, maalesef, Gazze'deki Filistin halkı geliyor.

İsrail saldırganlığı ve Türkiye'nin etkisizliği

19.07.2014

İsrail'in haksızlığı, adaletsizliği, saldırganlığı, yani bu gerçeklerin her biri ve toplamı, Türkiye'nin geldiği noktada Filistin halkının hayrına hiçbir şey yapamayacağı gerçeğini, ne yazık ki, ortadan kaldırmıyor.

'3 dakika 25 saniye' süren otoriterleşme itirafı...

17.07.2014

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi, Türkiye'ye gelebilmesini Erdoğan'ın kumandasındaki ülkenin gidişatının otoriterleşme yönünde olduğunu itiraf etmesine borçlu.

Cengiz Çandar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.