Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Cengiz Çandar

Cengiz Çandar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 659
Cengiz Çandar TÜM KÖŞE YAZILARI

Gelinen nokta...

22.10.2014

Gelinen nokta, Türkiye'nin, daha doğru bir deyimle, AKP iktidarının "ABD baskısı önünde eğilmesi" ve Kobani konusunda "geri basması"dır. Gelinen nokta ABD'nin Irak Kürt yönetimi dışındaki Kürtler ile doğrudan ilişkiye geçme ve işbirliği yapma konusundaki "radikal değişikliği" ortaya koyuyor.

Kobani, “Çözüm Süreci”, Türkiye…

18.10.2014

Eğer Türkiye'deki "Çözüm Süreci"nin kör-topal ayakta kalmasını mümkün kılacak bir şey varsa, o da, sınır şehrindeki IŞİD hedeflerinin üzerine düşen Amerikan bombaları, şehirlerini bir ayı aşkın süredir göğüslerini siper ederek savunan YPG'nin Kürt savaşçıları ile onların Burkan el-Fırat (Fırat Volka...

Kobani, "çözüm süreci", Türkiye...

18.10.2014

Kobani'de Batı ile işbirliği halinde bir "Kürt zaferi" kazanılması durumunda, Kürtler, Türkiye'ye karşı, bırakın "borçlu" olmayı, kendilerini "alacaklı" hissedebilecekler.

Farkında mısınız?

16.10.2014

Olan-bitenden çıkartılacak olan dersler, "daha fazla Toma", "dünyayı başlarına yıkmak", "polisin 'vur' yetkisi"ni geliştirmek, "Tutuklama gerekçesi olarak 'kuvvetli şüphe'yi 'makul şüphe' ile değiştirmek" gibi dersler olamaz.

Hemen yapılması gereken...

15.10.2014

Ne yapıp yapıp, AKP iktidarı ile Kürt siyasi hareketi arasında bir "modus vivendi" sağlanmalıdır. Ülkemizin istikrarı ve bölgenin geleceği için öncelikli olan Türkiye-Kürtler beraberliğinin zemini ve altyapısı, ne yapıp yapıp, korunmalıdır.

Kobani düşerse...

12.10.2014

Kobani düşerse, ki gidişat onu gösteriyor, AKP-Öcalan pazarlığı (buna "diyalog" denebilir ya da daha ileri gidebilir "müzakere" görüntüsü de alabilir) ne yönde ilerleyecektir?

Anlayamadılar, göremiyorlar...

09.10.2014

Türkiye'nin yakın tarihi, kötü iktidarlar gördü ama burnunun ucunu görebilmek konusunda böylesine aciz ve yeteneksiz bir siyasi kadroyu iş başında pek görmedi.

Adını koyalım: Ankara, Kobani "düşsün" istiyor...

08.10.2014

Tam anlamıyla, Türkçe'deki "hamur yoğurmak istemeyen kadın, akşama kadar un elermiş" özdeyişine uygun düşen bir tavır. Kobani düştü, düşecek iken, "Kobani'ye müdahale" için ABD'yi kastederek, "Suriye'nin tümüne müdahale edilecekse, yani Başşar Esad rejimi düşürülecekse, ben varım; aksi halde Kobani ...

Cengiz Çandar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.