Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Cengiz Çandar

Cengiz Çandar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 650
Cengiz Çandar TÜM KÖŞE YAZILARI

"Savaş tezkeresi"; ama kime karşı?

02.10.2014

Bu tezkere hatalıdır; "defolu"dur, çünkü başından itibaren temel bir mantık hatası ile malûldür; zira asıl hedef olması gereken IŞİD ile suret-i kat'iyyede ilgili değildir, "atın önüne arabayı koymaktadır."

İktidarın Kürt "ateşi"yle oyunu...

01.10.2014

AKP iktidarı, "IŞİD'i bir şekilde kolladığı" görüntüsünü verirken, PKK-HDP (BDP)-PYD hattına, bir deyimle Türkiye-Suriye Kürtlerinin en önemli siyasi temsilcilerine, bir başka deyimle "Kürt siyasi hareketi"ne cepheden taarruza geçmiş gibi gözüküyor.

Kobani aynasındaki AKP iktidarı...

28.09.2014

Kobani'de dün sabaha karşı ortaya çıkan "yeni askeri denge", Kobani'nin "Kürtler için Stalingrad konumu"nu öylesine tahkim edecektir ki, bundan sonra, gelişmeler hangi yönde ilerlerse ilerlesin, AKP iktidarı açısından bir tür "Kobani milâdı" oluşturmuş olacaktır.

IŞİD'e karşı yeni politika: "Kaçak dövüş"...

27.09.2014

IŞİD, Suriye ve Irak topraklarının bir bölümünde, Sünni zemin ve Arap aşiretlerinin yaşam alanı üzerinden hareket ediyor. Bu nedenle, "saha"da yenilmesi için öncelikle ve esas olarak "Sünni kimlikli" güçlerin devreye girmesi gerekiyor.

AKP, IŞİD ve "Sünni yüzleşmesi"...

25.09.2014

AKP iktidarının önündeki ve Türkiye'yi önüne diktiği temel sorun kendisiyle, ideolojik duruşuyla, "dogmaları" ile yüzleşmek.

Kim, kimin ve neyin "rehinesi"?

24.09.2014

Türkiye'nin dış politikasının, 49 rehine serbest bırakıldıktan sonra bile IŞİD'e "rehin kalmaya" devam etmesi, her şeyden daha fazla, Kürtler ile ilişkilerde ortaya çıkması muhtemel sorunlara yol açacak.

IŞİD’in Kobani saldırısı ve Türkiye’nin “Kürt darboğazı”…

20.09.2014

Son günlerde Kürt siyasi hareketinin yayın organlarında Kobani konusunda "alarm zilleri" çalıyordu.

IŞİD'in Kobani saldırısı ve Türkiye'nin "Kürt darboğazı"...

20.09.2014

AKP iktidarının Suriye'deki "açmazı"nın özü budur; hep bu olmuştur ve Türkiye'nin dış politikasının Suriye krizinde niçin "batmış olduğu"nun da en önemli ipuçlarından birini ifade eder: Kürtlerin, ileride Türkiye'ye de emsal teşkil edecek şekilde özerklik uygulamasının önlenmesi...

Cengiz Çandar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.