Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Cengiz Çandar

Cengiz Çandar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 662
Cengiz Çandar TÜM KÖŞE YAZILARI

“Kobani niçin kurtarılmalıdır?”

25.10.2014

“Kobani niçin kurtarılmalıdır?”

Erdoğan'ın Kobani'de anlayamadığı, göremediği

25.10.2014

Sabahtan akşama kadar, "algı operasyonu" diyerek "Türk'ten Türk'e propagandası" yapın, dünyanın Kobani ile ilgili gelişmeleri okuyuş tarzının NYT başyazısında yansıtıldığı haliyle olduğu gerçeğini değiştiremezsiniz.

Ortadoğu'da Kürtlerle yeni dönem...

23.10.2014

Irak Kürtlerinde, ABD'nin bir "baş müttefik" olarak belirdiği, İran'ın ise -ekonomik alanda olmasa bile- siyasi alanda Türkiye nüfuzunu dengelediği ve hatta ibreyi kendine çevirdiği yeni bir "siyasi denklem" söz konusu oldu.

Gelinen nokta...

22.10.2014

Gelinen nokta, Türkiye'nin, daha doğru bir deyimle, AKP iktidarının "ABD baskısı önünde eğilmesi" ve Kobani konusunda "geri basması"dır. Gelinen nokta ABD'nin Irak Kürt yönetimi dışındaki Kürtler ile doğrudan ilişkiye geçme ve işbirliği yapma konusundaki "radikal değişikliği" ortaya koyuyor.

Kobani, “Çözüm Süreci”, Türkiye…

18.10.2014

Eğer Türkiye'deki "Çözüm Süreci"nin kör-topal ayakta kalmasını mümkün kılacak bir şey varsa, o da, sınır şehrindeki IŞİD hedeflerinin üzerine düşen Amerikan bombaları, şehirlerini bir ayı aşkın süredir göğüslerini siper ederek savunan YPG'nin Kürt savaşçıları ile onların Burkan el-Fırat (Fırat Volka...

Kobani, "çözüm süreci", Türkiye...

18.10.2014

Kobani'de Batı ile işbirliği halinde bir "Kürt zaferi" kazanılması durumunda, Kürtler, Türkiye'ye karşı, bırakın "borçlu" olmayı, kendilerini "alacaklı" hissedebilecekler.

Farkında mısınız?

16.10.2014

Olan-bitenden çıkartılacak olan dersler, "daha fazla Toma", "dünyayı başlarına yıkmak", "polisin 'vur' yetkisi"ni geliştirmek, "Tutuklama gerekçesi olarak 'kuvvetli şüphe'yi 'makul şüphe' ile değiştirmek" gibi dersler olamaz.

Hemen yapılması gereken...

15.10.2014

Ne yapıp yapıp, AKP iktidarı ile Kürt siyasi hareketi arasında bir "modus vivendi" sağlanmalıdır. Ülkemizin istikrarı ve bölgenin geleceği için öncelikli olan Türkiye-Kürtler beraberliğinin zemini ve altyapısı, ne yapıp yapıp, korunmalıdır.

Cengiz Çandar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.