Yazı Arama Motoru Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz..

Şifre:


Cengiz Çandar

Cengiz Çandar

Mail Gönder
Sistemdeki Toplam Yazı Sayısı: 666
Cengiz Çandar TÜM KÖŞE YAZILARI

Dış politika 151'den 60'a: Niye böyle oldu?

01.11.2014

AKP iktidarı altındaki Türkiye'nin ilk 8 yılındaki "başarılı dış politikası"nın bugünkü "iflâs tablosu"na doğru yol almasına yol açan "radikal değişiklik", 2011'de "Arap Baharı"ndan sonra gerçekleşti. Türkiye, "Arap Baharı"nın ilk döneminde "tarihin doğru tarafından yer almak" gibi kısmen reelpoliti...

Peşmerge Kobani'de, Ankara "ofsayt"ta...

30.10.2014

Türkiye'deki AKP iktidarı, Kobani üzerinden "çözüm süreci"ni süratle ve başarıyla hedefine götürebilecek bir imkân elde etmişti. Bunu kaçırmış olması bir yana, dileyelim ki, onların öngörüsüzlüğü Türkiye ağır bir "tarihi maliyet" ödemek mecburiyetinde kalmasın.

Cumhuriyet 91 yaşında: Çankaya'dan Ak Saray'a...

29.10.2014

Tayyip Erdoğan'ın, Cumhuriyet'in 91. yaşgününde Çankaya'nın yerini alacak olan "Ak Saray"ı ile Ceaucescu'nun Bükreş'te mürüvvetini göremediği "sarayı"nın mimarî açıdan benzerlikler taşıyor olması, Türkiye'deki rejimin rengi ya da bir başka deyimle "Yeni Türkiye"nin "siyasi kimliği" bakımından pek ha...

Nereye kadar?

26.10.2014

PKK'yi IŞİD ile "eşit" görür ve "terörist" olduğunu söylemeyi her vesile ile ihmal etmezseniz ve PYD'yi bile bu nedenle "çizer" ve hatta Kobani'yi "gözden çıkartırsanız"; PKK lideri ile birlikte, Türkiye'deki "çözüm süreci"ni, tüm Kürtleri aldatmadan, nasıl "barış" yolunda ilerletirsiniz?

“Kobani niçin kurtarılmalıdır?”

25.10.2014

“Kobani niçin kurtarılmalıdır?”

Erdoğan'ın Kobani'de anlayamadığı, göremediği

25.10.2014

Sabahtan akşama kadar, "algı operasyonu" diyerek "Türk'ten Türk'e propagandası" yapın, dünyanın Kobani ile ilgili gelişmeleri okuyuş tarzının NYT başyazısında yansıtıldığı haliyle olduğu gerçeğini değiştiremezsiniz.

Ortadoğu'da Kürtlerle yeni dönem...

23.10.2014

Irak Kürtlerinde, ABD'nin bir "baş müttefik" olarak belirdiği, İran'ın ise -ekonomik alanda olmasa bile- siyasi alanda Türkiye nüfuzunu dengelediği ve hatta ibreyi kendine çevirdiği yeni bir "siyasi denklem" söz konusu oldu.

Gelinen nokta...

22.10.2014

Gelinen nokta, Türkiye'nin, daha doğru bir deyimle, AKP iktidarının "ABD baskısı önünde eğilmesi" ve Kobani konusunda "geri basması"dır. Gelinen nokta ABD'nin Irak Kürt yönetimi dışındaki Kürtler ile doğrudan ilişkiye geçme ve işbirliği yapma konusundaki "radikal değişikliği" ortaya koyuyor.

Cengiz Çandar adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır.